Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Flertalet kartor och vyer kommer att visas på Nybrogatan 32 , vardagar 10-18, lördagar 11-16, söndag stängt. Välkomna på visning!
Ibland ser man dem rullas ut på väldiga skrivbord i påkostade filmer. De illustrerar landsgränser och förhållanden framför potentater med herraväldesdrömmar som flyttar fram sina små modellkanoner på de kolorerade bladen.
Men vanligtvis rör det sig om de rent instrumentella som med klinisk precision återger land- och sjöområden för orienterare, stadsplanerare, båtägare och alla de som av en eller annan anledning behöver hålla reda på sin plats här i världen. I den vindlande kartografiska historien förekommer exemplar av alla de slag.
Och på breddgrad 59 har Stockholms Auktionsverk nu dukat fram ett varsamt urval från skilda epoker och olika delar av världen. Här finns Carl Akrels utsökta Stockholmskarta i ovalt format som han i "djupaste underdånighet" lät rita upp åt konungen. Här ses också Abraham Ortelius karta över Sydostasien från år 1588 samt Pieter Pleys finsmakararbete över ön Anouan. För att ta några exempel ur ett rikt tema som även bjuder på en glob eller två, en praktfull litografi avbildande Hamburg och en handfull miniatyrkartor från 1600-talets Amsterdam.
Välkomna till Stockholms Auktionsverk och temat Kartografins konst (eller konsten att inte gå vilse)!