Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
För att fira Göteborg 400 år presenterar Stockholms Auktionsverk i Göteborg nu en jubileumsauktion innehållande fyra temaauktioner under namnen Göteborgsmåleri, Göteborgsskolan, Ostindiskt och Göteborgiana. Totalt erbjuds drygt 200 auktionsposter. Ett alldeles särskilt inslag i denna festliga kvartett är förstås det varsamt cureterade urvalet i sektionen Göteborgiana. Här kan vi njuta av antikviteter med rötterna djupt nerslingrade i rikets näst största stad. Ett paradexempel på arbeten där den lokala förankringen har mycket att säga är spegeln Petter Flygare (spegelmakare och förgyllare i Göteborg 1786-1800). Hans alster höll förnämlig klass men skilde sig från de samtida Stockholmsarbetena. Önskar ni en i alla avseenden göteborgsk antikvitet - dessutom försedd med sirliga bladverk - är denna att varmt rekommendera. Missa för allt i världen heller inte tenntallriken hämtad ur Rutger von Aschebergs fältservis, ett mästerligt Parisarbete från 1600-talet. Och vänder ni blicken uppåt kan ni knappast undgå barockkronan i taket som en gång hängt på Råda säteri. Vid sidan av det redan nämnda rymmer auktionen också föremål som en gång funnits i familjerna Broström och Keillers ägo.
Varmt välkomna till detta jubileum!