Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Internationella Vårauktionen är här!
Stockholms Auktionsverk Helsingfors presenterar knappt 200 nummer av förnämlig konst och utvalt konsthantverk. Urvalet inkluderar inte mindre än två betydelsefulla målningar av
Akseli Gallen-Kalella. Av alldeles särskild vikt är hans "Vintrig skog", ett verk från år 1900 med fullständig proveniens och som upptagits i litteraturen och visats på större utställningar. Konstnärens egna inställning till den karga naturen framgår med poetisk tydlighet i ett brev som återges i katalogtexten. Däri beskriver han hur "ögat dras till vitheten" men tröttas av "den hårda kylan". Hans andra målning i auktionen är "Utsikt från terassen", målad revolutionsåret 1917. Det är ett expressivt arbete som det stillsamma motivet till trots vibrerar i ljusa färger. Ytterligare en höjdpunkt är silverräven från Fabergé som vilar på en sockel i masurbjörk.
Och vid sidan av dessa kan nämnas Helene Shjerbecks litografi Sidenskon, det sprakande och gnistrande armbandet i dyrbaraste art deco, Jacques-François Courtins elegant utförda kvinnoporträtt, Pekka Halonens solbelysta skogsglänta i tung snö, Antoni Tapies varsamma men uttrycksfulla stengodsskulptur, Ilya Repins feststimmiga skildring av en högtidsdag år 1893, Paavo Tynells Brudbukett och mycket mycket mer. Välkomna till Stockholms Auktionsverk Helsingfors!