Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Hos Stockholms Auktionsverk Globen får vi smakprov på tusenåriga traditioner av hantverkskonst. I ett tema som sträcker sig mellan Yin till Qing presenteras tolv exempel på den asiatiska hantverkskonsten. Toppnumret är en så kallad Purple splashed jun bowl, daterad till 1200/1300-talet och försedd med en ljusblå glasyr med kontrasterande lila parti. Jämte den ses bland annat en tekanna i celadonfärg från Ming-dynastin och en bubble bowl från Song-dynastin. Välkomna att ta del av högkvalitativa föremål i det mindre formatet Från Yin till Qing!