Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Det står en landå mycket prydligt parkerad utanför Stockholms Auktionsverk Globen. Den saknar allt vad julig bjällerklang heter men erbjuder å andra sidan en utsökt komfort som gjord för den Grand Tour ner genom Europa som auktionshuset nu erbjuder. I ett tema som spänner över drygt 60 utrop får vi den där allmänbildningen som även män och kvinnor utan hög hatt såväl kan behöva. Vi vilar ögonen på alltifrån romerska kärl till det sena 1800-talets souvenirer skapade för bildningstörstande resenärer. Just ett sådant i brons föreställer den Kapitolinska varginnan. Ett annat är Faunen från Herculanium. Alldeles intill dem tronar en etruskisk kantharos i svarrtglaserat lergods med bra mycket mer än tusen år på nacken. En mikromosaik föreställande Colosseum sticker ut. Det gör även en byrå i Louis seize-stil, alldeles utmärkt för förvaring av månghundraåriga artefakter i det lilla formatet. Utöver det antika karaffer, kaméer, fyra kopparstick från 1600-talet och en hel del annat. Välkomna till Grand Tour, ett tema där man inte kan vara säker på vad som väntar en!