Så står de där på rad igen, bokryggarna i hyllorna hos Crafoord Lund. Men det är andra historier, andra berättelser mellan pärmarna. Än en gång har auktionshuset samlat eftertraktade volymer i en bred flora av ämnen. Max Beckmanns och Lily Braunbehrens Stadtnacht är en av dem, numrerad 10 i en upplaga om 500 exemplar och innehållandes sju originallitografier av Max Beckmann. Eric Salanders Underrättelse för gårdz-fogdar och land-hushållare från 1727 är en annan. Och de fyra banden av Tàpies: The Complete Works 1943-1981 är en tredje. Men detta är endast några axplock ur en högst varierad samling böcker utvalda att klubbas denna septembermånad.
Särskilt värd att uppmärksamma är posten med bokbinderiverktyg - en guldgruva för den som går i tankar att starta upp något inom området. Och en i största allmänhet saftigt utrop för alla som tjusas av Falslagningshammare, bokpressar med träspindlaroch titelskinn. Välkomna till Crafoord Lund!