Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Lite av varje för adel, präster, borgare och bönder, är en tidsmaskin att kliva in i. Här väntar 88 prov på århundraden av inredning i Sverige. Ett praktfullt Järvsöskåp, daterat 1825 och med originalmålningen i behåll, är huvudnumret i detta curerade tema hos Gomér & Andersson i Nyköping. Urvalet omfattar i första hand artiklar från 1700- och 1800-talet men inkluderar även en kista i barock möjligen utförd under 1600-talets andra hälft. På förvaringssidan finns mycket att välja på. Jämte ovan nämnda allmogepärla, finns ytterligare ett flertal Hälsingeskåp, några hörnskåp från Dalarna samt ett salsskåp från Västsverige med sirligt blomstermåleri. Till dem kommer ett charmigt och lättplacerad mössbord, ett rejält slagbord från Dalarna och flera allmogestolar med gustavianskt anslag.
Välkomna!