Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Då är det äntligen dags för Höstens vapenauktion på Stockholms Auktionsverk Magasin 5.
Flera attraktiva blankvapen ropas ut. Bland annat en amiralitetsvärja från 1600-talets andra hälft, två äldre korgrapirer samt ett så kallat soldatsvärd modell 1653.
Auktionen erbjuder även slag- och flintlåspistoler i flera varianter och en Blunderbuss märkt East India Co.
Över 80 nummer finns att beskåda.
Bland kuriositeterna finner vi ett fäste i bergkristall och ett tyskt kruthorn med många hundra år på nacken. Utöver detta erbjuds allehanda militaria i form av akvareller, planscher och bokverk.
Välkomna!