Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Det var på Valands konstskola i början av 1910-talet som de träffades, John Jon-And och Agnes Cleve. Han var då en illustratör med flyhänt penna och brokiga studier i bagaget och hon en konstnär i vardande med en stormig skilsmässa bakom sig. Tillsammans debuterade de 1917 på Gummessons konstgalleri och resten är som det brukar heta, historia. Men egentligen inte en historia utan en mängd berättade genom två tätt omslingrade livsöden. Hos Stockholms Auktionsverk Göteborg möter vi två svenska modernister och inte mindre än 26 smakprov på deras konstnärliga gärningar. Det curerade urvalet innehåller bland annat en glasmålning, signerad Agnes Cleve och daterad 1928. Här ses även flera exempel på Jon-Ands skissartade tecknarstil. Välkomna till Göteborg och Stockholms Auktionsverk!