Året var 1917. Portarna till den omtalade Hemutställningen på Liljevalchs hade öppnats, och Gregor Paulsson myntade begreppet ”vackrare vardagsvara”. Idén var att utforma enkla men vackra nyttoföremål som kunde produceras i stort antal. Gulaschbaroner undanbedes, dessa ting skulle falla den vanliga arbetaren i smaken. Senare, på järnhandelsfirman Wikman & Wiklunds filial Vackrare Vardagsvara, presenterades tennföremål formgivna av Edvin Ollers och bröderna Nils & Tage Fougstedt. På W&W arbetade även Estrid Ericson, och några år senare kom hon och Nils Fougstedt att starta Firma Svenskt Tenn på Smålandsgatan i Stockholm.
C.G. Hallberg och Guldsmedsaktiebolaget (GAB) hakade på tenn-trenden mot 1920-talets slut, men tillverkade även eleganta form-pärlor i silver, mässing, nysilver och brons. Till Hallberg kom Sylvia Stave, och till GAB kom Folke Arström. Dessa formgivare skapade strama föremål som skulle tala för den nya stiltrenden: funktionalismen. Snart blev burkar, skrivställ, vaser och andra prydnadsföremål i metall ett måste i svensk heminredning. Längre fram, på 1950-talet, tog Pierre Forssell Skultuna Messingsbruk med storm. Han moderniserade sortimentet, och formgav i en absolut ”Swedish Modern”.
I temaauktionen Modern Metall presenterar Crafoord Auktioner Stockholm ett brett sortiment av föremål från 1900-talets början, mitt och slut. I brons finner vi en jugend-vas komponerad av Emy Wahlström med dekor av sjöfåglar och snäckor i relief. En hel rad med drink-utensilier står till buds, bland annat tolv stycken cocktailglas i silver från C.G. Hallberg, Sylvia Staves cocktailkanna i funkis samt ett stort antal champagnekylare och ishinkar. Värd att nämna är även Erik Höglunds lekfulla och ekivoka klädhängare i järnsmide, som är ett sällan förekommande objekt på auktionsmarknaden.
Välkomna till Crafoord Auktioner Stockholm!