Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Året var 1917. Portarna till den omtalade Hemutställningen på Liljevalchs hade öppnats, och Gregor Paulsson myntade begreppet ”vackrare vardagsvara”. Idén var att utforma enkla men vackra nyttoföremål som kunde produceras i stort antal. Gulaschbaroner undanbedes, dessa ting skulle falla den vanliga arbetaren i smaken. Senare, på järnhandelsfirman Wikman & Wiklunds filial Vackrare Vardagsvara, presenterades tennföremål formgivna av Edvin Ollers och bröderna Nils & Tage Fougstedt. På W&W arbetade även Estrid Ericson, och några år senare kom hon och Nils Fougstedt att starta Firma Svenskt Tenn på Smålandsgatan i Stockholm.
C.G. Hallberg och Guldsmedsaktiebolaget (GAB) hakade på tenn-trenden mot 1920-talets slut, men tillverkade även eleganta form-pärlor i silver, mässing, nysilver och brons. Till Hallberg kom Sylvia Stave, och till GAB kom Folke Arström. Dessa formgivare skapade strama föremål som skulle tala för den nya stiltrenden: funktionalismen. Snart blev burkar, skrivställ, vaser och andra prydnadsföremål i metall ett måste i svensk heminredning. Längre fram, på 1950-talet, tog Pierre Forssell Skultuna Messingsbruk med storm. Han moderniserade sortimentet, och formgav i en absolut ”Swedish Modern”.
I temaauktionen Modern Metall presenterar Crafoord Auktioner Stockholm ett brett sortiment av föremål från 1900-talets början, mitt och slut. I brons finner vi en jugend-vas komponerad av Emy Wahlström med dekor av sjöfåglar och snäckor i relief. En hel rad med drink-utensilier står till buds, bland annat tolv stycken cocktailglas i silver från C.G. Hallberg, Sylvia Staves cocktailkanna i funkis samt ett stort antal champagnekylare och ishinkar. Värd att nämna är även Erik Höglunds lekfulla och ekivoka klädhängare i järnsmide, som är ett sällan förekommande objekt på auktionsmarknaden.
Välkomna till Crafoord Auktioner Stockholm!