Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
När kinesiskt porslin nådde västvärlden under 1500-talet gjorde europeiska krukmakare stapplande försök att producera föremål av jämförbar kvalitet. I Holland testade man med blåvit fajans och i Tyskland försökte man med porslin, men uppnådde sällan den tekniska och konstnärliga kvalitén av keramik från Fjärran östern. Därav har asiatiskt konsthantverk har därför ofta varit överlägset europeiska motsvarigheter. Motiven på kinesiskt och japanskt porslin var helt nya för européer, vilket matade fascinationen och konsumtionen av varor från de asiatiska länderna. Även in på 1900-talet svepte en stor våg av entusiasm för asiatiskt konsthantverk över Europa, under vilken tid skandinaviska diplomater, samlare och kännare skapade samlingar som i stort sett har förblivit intakta.
Crafoord Auktioner Stockholm är stolta över att presentera denna säsongs Asian Sale. Auktionen innehåller kinesiskt och koreanskt porslin, jadeföremål, bronser, indiska och nepalesiska skulpturer, silver, japansk lack och stenarbeten. En av höjdpunkterna är en Budai i brons från Qianlong-perioden som kommer ur diplomaten Hans Olwaeus samling. Ett annat imponerande föremål från samma samling är en sällsynt vas från Kangxi-perioden, dekorerad på två sidor med fin och omfattande kalligrafi. Den ceremoniella rökelseuppsättningen av förgylld koppar sticker också ut i sin sällsynthet.
Välkomna till Crafoord Auktioner Stockholm!