Religiösa scener mot förgyllda fonder och bakom rizor av silver är att vänta när Stockholms Auktionsverk Globen tar klivet in i den ortodoxa kyrkans bildvärld. 25 ikoner presenteras allt som allt och här möter vi en rad centralgestalter inämnda del av den kristna kyrkogemenskapen. På en av pannåerna syns Gudsmodern "Ognevidnaya", målad i Ryssland någon gång under 1700-talet. Jämte den presenteras en triptyk föreställande Johannes döparen, S:t Göran, S:t Dimitrios av Solun och andra helgon. Detta två axplock ur en bildvärld fylld av guld, silver och äggoljetempera.
Välkomna!