Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Nu är det inte långt kvar kvar till Alla hjärtans dag! I år infaller den på en tisdag som i almanackan har ett rött handritat hjärta runt sig. Sägs att helgonet Sankt Valentin är upphov till detta firande. Ett historiskt spår leder bakåt i tiden till antikens vårfester. Ett annat till en medeltida tradition att para ihop ungdomar i lekar och danser. Hur det än är med den saken kan det vara på sin plats att denna dag uppmärksamma någon man tycker lite extra mycket om. Kanske med en bukett rosor, en hjärtformad ask choklad eller med något av de över 400 lite mer fantasifulla förslag som nu presenteras av Stockholms Auktionsverk.
Varför inte säga I love you med en ring, en brosch, ett par örhängen eller kanske en klocka?
Ett collier i 18 K med hjärtslipad diamant ca 2.50 ct tillhör temats mest exklusiva föremål. Det gör även Ole Lynggaards smycke "Lace Sweet Drops" och en Rolex Milgauss i stål. En alldeles unik gåva i den lägre prisklassen är Fritiof Perssons dräktsmycke i förgyllt silver från 1933. Och för den som har riktigt storslagna planer finns här flera exempel på 60-talets vurm för förtjusande bröllopskronor i silver.
Välkomna att botanisera bland smycken, klockor, väskor med mera och glöm nu inte bort Alla hjärtans dag!