Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Välkomna till RA Auktionsverket Norrköping och ett dukat smörgåsbord av antikviteter och modern design. Årets vårkvalitetsauktion rymmer över 200 utrop och däribland en orange Volkswagen-Bubbla Cabriolet!
Ett stort Olle Baertling-blad i grönt och lila utgör en härlig kontrast. Bland övriga färgstarka nummer utmärker sig en transparent gul solflaska av Helena Tynell samt en riktigt citrongul kinesisk skål med Guangxus märke i botten. Den stiliserade häst, fångad i språnget av Döderhultarn är ett exempel på något helt annat. Detsamma gäller Tapio Wirkkalas garnityr Silvermåne i tre delar och den detaljrika "Tunisisk säljare", ett förnämligt arbete i brons av Emile Edmond Peynot. Till avdelningen klassiska antikviteter räknas ett Boullearbete från 1800-talet, paret ljusstakar i barock och det lilla färdskrinet med omkring 500 år på nacken. Missa heller inte praktbåten av Bertil Vallien och den smäckra ljuskronan av Poul Kjaerholm.
Välkomna!