Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Det börjar som en framgångssaga. Lotte Laserstein går 1927 ut Vereinigte Staatsschulen für freie und angewandte Kunst och erkänns för sina porträtt. Hennes karriär tar fart och vid 30 år fyllda är hon ett etablerat namn på den tyska konstscenen. Men så tar nazisterna makten och hon tvingas fly. Ett skenäktenskap blir en biljett ut ur landet. Hon kommer till Sverige och fortsätter här att måla. Några år före sin död uppmärksammas hon internationellt och i början av 2000-talet görs en utställning över hennes konstnärsskap på Museum Ephraim-Palais i Berlin. År 2010 säljs en av hennes målningar för över 4 miljoner.
Tack vare hennes många år i Sverige dyker det här till och från upp verk som bär hennes signatur. Hos Garpenhus Auktioner får vi nu sju smakprov ur hennes katalog. Huvudnumret är en oljemålning föreställande en flicka med en mor med sitt barn i bakgrunden. Ett porträtt av en pojke, några kvinnostudier samt två etsningar står också till buds.
Välkomna till Garpenhus Auktioner och temat Lotte Laserstein!