Kategorin Måleri omfattar många sekler av bildkonst. Här ryms målningar i olja, akryl, tempera och akvarell men också teckningar i kol, krita och blyerts, skisser och verk i flera andra tekniker. Denna omfattande kategori sträcker sig över många århundraden och inkluderar alltifrån äldremåleri (old masters), porträttmåleri från 1600- och 1700-tal, 1800-talets realism och impressionism, 1900-talets mångfasetterade modernism, den efterföljande postmodernismen och samtida verk.
Kategorin Måleri omfattar många sekler av bildkonst. Här ryms målningar i olja, akryl, tempera och akvarell men också teckningar i kol, krita och blyerts, skisser och verk i flera andra tekniker. Denna omfattande kategori sträcker sig över många århundraden och inkluderar alltifrån äldremåleri (old masters), landskapsmåleri från 1600- och 1700-tal, 1800-talets strömningar i form realism och impressionism, det efterföljande 1900-talets modernism med sina många ismer, det sena 1900-talets postmodernism och måleri från den samtida konstscenen.
Bland de mest eftersökta konstnärerna hör svenska målare som Lars Lerin, Bengt Lindström, Lennart Jirlow, Gösta Adrian-Nilsson (GAN), Halmstadgruppens medlemmar, Karin "Mamma" Andersson, Anders Zorn, Carl Larsson och Sigrid Hjertén. Till de mest eftersökta internationella målarna kan räknas Pablo Picasso, Marc Chagall, Helene Schjerfbeck, Bernard Buffet, Andy Warhol samt äldre mästare såsom Lluís Borrassà, Bartholomeus Spranger och Jean Baptiste Vanmour.
I Auctionets arkiv finns verk av samtliga ovanstående nämnda men även av Isaac Grünewald, Bruno Liljefors, Lena Cronqvist, Bror Lindh, Helmer Osslund med många flera.