Kategorin Grafik innehåller grafiska verk i en mängd olika tekniker tillkomna under flera århundraden. Här återfinns såväl äldre tiders kopparstick, etsningar och träsnitt som moderna färglitografier, serigrafier, offsetlitografier och karborundumetsningar. Bland de mest berömda internationella konstnärerna vars grafik kan hittas på Auctionet.com hör Andy Warhol, Keith Haring, Roy Lichtenstein och Pablo Picasso.
Kategorin Grafik innehåller grafiska verk i en mängd olika tekniker tillkomna under flera århundraden. Här återfinns såväl äldre tiders kopparstick, etsningar, torrnålsgravyrer och träsnitt som moderna färglitografier, serigrafier, offsetlitografier och carborundumetsningar. Bland de mest berömda internationella konstnärerna vars grafik kan hittas på Auctionet.com hör Andy Warhol, Keith Haring, Roy Lichtenstein och Pablo Picasso.
Grafiken har en mycket lång historia som innefattar en mängd olika trycktekniker. Av dessa räknas kopparstick som den äldsta djuptrycksmetoden. Tekniken var mycket populär förr i tiden och användes både inom kartografi och konsten. Till de mest framstående kopparstickarna räknas Andrea Mantegna, Albrecht Dürer och Martin Schongauer. Den litografiska trycktekniken baseras på sten (lito). Metoden uppfanns 1798 och har ända fram till idag varit synnerligen ofta använd inom konsten.
En betydande mängd svenska konstnärer har ägnat sig åt grafisk framställning. Av dessa kan nämnas Olle Baertling, Bengt Lindström, Lennart Jirlow, Einar Jolin och Halmstadgruppens medlemmar.