Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Få svenska konstnärer har blivit folkära. Kanske beror det på att deras yrkesroll krävt ett tuggmotstånd, en riktning mot strömmen och ett visst mått av egensinnighet. Allt det där hade Lennart Jirlow men han lyckades samtidigt skapa bilder som vann gehör i alla folklager och över generationsgränserna. Hans trädgårdar, vinkällare, ateljéer och restauranginteriörer har kommit att älskas av tusentals svenskar. Och hans verk bär en omedelbar igenkännlighet.
Folkkär men på samma gång excentriker. Till sitt sommarprat i Sveriges Radio år 2010 hade Lennart Jirlow letat upp den äldsta skivan i Grammofonarkivet, en inspelning från 1891 som blev språngbrädan in i hans egen berättelse om sitt liv. Hans farfar, som hette Andersson i efternamn, verkade inom sjöfarten och tog sig namnet Jirlow efter de saltstänkta termerna gira och lova. Lennart själv föddes 1936. Han inledde sin konstnärliga utbildning vid Konstfack som då låg i de gamla Klarakvarteren. Dessa följdes upp av studier i florens innan han kom att stationera sig i Frankrike. Vid sidan av sitt måleri utförde han även en rad teaterdekorer.
Hans stora popularitet har återspeglats i en mängd populärkulturella referenser. Exempelvis genom Povel Ramels melodi "Som en gubbe på en tavla av Lennart Jirlow" eller Andreas T Olssons roman "Sista gästen" som lånat sitt namn från ett av Jirlows verk.
Nu presenterar Stockholms Auktionsverk Göteborg temat Lennart Jirlow! Allt som allt erbjuds inte mindre än 46 utrop. Bland dessa återfinns givetvis hans kända skildringar av det goda livet. Både i form av måleri och litografier. Men temat rymmer även ett antal tidiga verk som visar en annan sida av konstnären samt teckningar, akvareller och till och med några vinetiketter.
Varmt välkomna till Stockholms Auktionsverk Göteborg!