Kategorin Mynt omfattar såväl antika som moderna mynt. Här finns guldmynt, plåtmynt, silvermynt, daler, romerska mynt, samlarmynt och mycket mer. Flertalet av dem är präglade med porträtt av kungligheter och andra betydelsefulla personer. Andra med sport- och kulturpersonligheter.
Kategorin mynt omfattar såväl antika som moderna mynt. Här finns guldmynt, plåtmynt, silvermynt, daler, romerska mynt, samlarmynt och mycket mer. Flertalet av dem är präglade med porträtt av kungligheter och andra betydelsefulla personer. Andra med sport- och kulturpersonligheter.
Själva ordet kan härledas från det latinska ordet moneta och har sitt ursprung i den romerska mytologin. Återkommande poster inom denna kategori är samlingar av olika slag, amerikanska, engelska, franska oh svenska guldmynt.
Bland tidigare försäljningar återfinns bland annat en silverdaler med Gustav Vasas porträtt, stämplad år 1545, ett engelskt mynt från tidigt 1600-tal med präglat motiv av James I samt en dukat från 1808 med Gustav IV i profil. Kategorin rymmer även sedlar i skiftande valörer och valutor och av olika ursprung. I Auctionets arkiv finns både svenska privatbanksedlar och större samlingar av sedlar av internationellt slag.
Avbevaka sökningBevaka sökning