Kategorin Asiatika rymmer konsthantverk från hela Asien. Porslin och keramik från Kina utgör en betydande del av utbudet men här ryms även möbler, textilier, konst m.m. från både Kina, Japan, Indien och Sydostasien.
Kategorin Asiatika rymmer konsthantverk från hela Asien. Porslin och keramik från Kina utgör en betydande del av utbudet men här ryms även möbler, textilier, konst m.m. från inte bara Kina utan också från, Japan, Indien och Sydostasien.
Sverige har en långtgående tradition av handelsförbindelser med Kina och har av tradition varit rikt på ostindiska föremål. Efterfrågade föremål idag är vas och skålar i porslin, rökelsekar, snusflaskor, hängen och bronser med religiösa förtecken.
I Auctionets arkiv återfinns exempelvis en mandarinhantt från 1800-talets Vietnamn, en Sino-tibetansk Buddhafigur i förgylld brons med proveniens Friherre Gustaf Mannerheim och en gul skål med Yongzhengs märke ur B. Tarras-Wahlbergs samling.