Swedish Grace kan beskrivas som en svensk version av 1920-talets internationellt etablerade stil Art Déco. Ibland talar man också om neoklassicism som ett parallellt ideal. Gemensamt var inspirationen från antikens klassiska arkitektoniska element och dekorer.
Genombrottet för den svenska tjugotalsstilen kom på Världsutställningen i Paris 1925, vilket också blev kulmen för Art Décon. Inne i Sveriges eleganta paviljong fick besökarna se exklusiva möbler av formgivare som Carl Hörvik och Uno Åhren. Även den svenska glaskonsten lyftes fram, och bland annat Edward Hald och Simon Gate fick sina stora internationella genombrott. Det tunna, graverade glaset från Orrefors blev också bärare av den omtalade svenska gracen.

Graverad glasskål med fat av Simon Gate för Orrefors.
På Parisutställningen belönades Sverige med inte mindre än 36 medaljer, vilket var att betrakta som en fullständig sensation. Det skapade grund för det, under 1900-talet framväxande, svenska självförtroendet inom design och formgivning.
Art Déco karakteriseras av symmetriska former och raka linjer, och dåtidens moderna material som aluminium och bakelit. Det var en stil som andades lyx, livsglädje och framtidstro. Swedish Grace anammade Art Décons formspråk, men lade inte lika mycket vikt vid exklusivitet. Medan Art Décon hämtade inspiration från det antika Grekland och Rom, präglades Swedish Grace också av den gustavianska stilepoken.
Enkel elegans med noga genomtänkta detaljer präglade formgivningen under tjugotalet. Hantverkarskicklighet och kvalitet låg i fokus, både gällande utförande och estetik. Carl Malmsten var en tidig förespråkare av tjugotalsklassicismen och skapade en mängd exklusiva möbler i björk och mörkbetsad ek med rik intarsiadekor. Sideboard, ottomaner och bufféer blev vanliga. Även Nordiska Kompaniets chefsarkitekt Axel Einar Hjorth hämtade mycket inspiration från Art Déco i sin formgivning.
Intresset för Art Déco och Swedish Grace är idag enormt stort på auktionsmarknaden, inte minst bland utländska samlare. Naturligtvis finns det en massa andra föremål från 1920-talet som inte klassas som renodlad Art Déco eller Swedish Grace, men förgyller hemmet minst lika mycket.
Vill du lära dig mer om Swedish Grace, Art Déco och 1900-talets formgivning? Bli din egen expert i modern design hos Auctionet Academy.

)