84. ENDEL KÖKS. Figurkomposition.

ENDEL KÖKS. Figurkomposition.
84. 3952273. ENDEL KÖKS. Figurkomposition.

Olja på duk, 110 x 136 cm, inklusive ram 113 x 139 cm. Signerad E. Köks.

Minimalt färgbortfall. I övrigt mycket gott skick.

Vid frågor, vänligen kontakta victoria.svederberg@auktionsverket.se.

Endel Köks (1912–1983)

Slagauktion

The Exclusive Collection våren 2025

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Endel Köks (1912–1983)

Slagauktion

Välkommen till Stockholms Auktionsverks The Exclusive Collection – en uppvisning av konstens och konsthantverkets mest magnifika uttryck. Årets katalog är ett mästerverk i sig, med utsökta objekt som speglar flera sekler av konstnärlig briljans, där varje verk bär på en unik historia och en känsla av tidlös elegans.

Bland auktionens absolut mest framstående objekt finner vi ett exceptionellt verk av den spanske barockmästaren Jusepe de Ribera – en dramatisk och gripande komposition som bär konstnärens karakteristiska ljus- och skuggspel och intensiva realism. Detta är ett sällsynt tillfälle för samlare och konnässörer att förvärva ett original av en av 1600-talets mest betydande konstnärer.

Den svenska djur- och naturmålaren Bruno Liljefors representeras med en imponerande samling verk – en hel konstnärlig värld där rävar smyger genom snölandskap och fåglar fångas mitt i flykten. Liljefors förmåga att förena naturvetenskaplig noggrannhet med ett poetiskt bildspråk gör hans konst till en tidlös källa till fascination.

I samma anda av konstnärlig höjd presenteras även ett originalverk av Marc Chagall – ett livfullt och drömlikt konstverk där färg och form samspelar med sagolika motiv och kärlekens symbolik. Detta verk är inte bara en hyllning till Chagalls visionära konstnärskap, utan en del av den moderna konsthistorien.

Bland möbelkonstens höjdpunkter återfinns en praktfull byrå signerad hovsnickaren Lorentz Nordin – ett mästerverk i fanérkonst med vackra drag och utsökta bronsdetaljer. Den får sällskap av en unik spegel med blått glas, ett dekorativt och ovanligt inslag som bjuder på ett raffinerat spel mellan färg, ljus och reflektion – båda objekt vittnar om en förfinad inredningskultur och hantverk på högsta nivå. Bland möblerna märks också ett par eleganta byråar som tidigare tillhört konstnären Carl Larssons dotter, med en proveniens som tillför ytterligare kulturell och historisk tyngd.

För den som söker utsökt hantverk utanför dukens ramar erbjuder auktionen även ett elegant urval av silversmide. Tillsammans skapar dessa objekt en helhetsupplevelse av skönhet, historia och samlarvärde – en sann hyllning till det exceptionella.

Antal besök: 1 117