Biografi

Endel Köks

Endel Köks var en estnisk konstnär. Han föddes 1912 som son till Eduard Kõks och Eugenie Tomson. Först då han var en bit över 20 år skrev han in sig vid Konstakademien Pallas där han studerade åren 1934-40. Under dessa år företog han studieresor till Finland och Frankrike.

Utställningar i Sverige och i världen

Endel Köks var en de målare som deltog i samlingsutställningen Baltiska konstnärer på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1946. Under det följande årtiondet genomförde han flera separatutställningar i Sverige. 1951 visade han måleri på Örebro konstmuseum och Uppsala, tre år senare i Örebro året därpå i Karlskoga. Vid samma tid ställde han också ut på en rad internationella utställningar, bland annat 1953 i New York.

Olja på duk, signerad och daterad -53. En väggmålning med snarlikt motiv är utförd i en fastighet på adressen Klostergatan 11 i Örebro.

Endel Köks katalog är bred och innehåller såväl modernistiska kompositioner som mer återhållna porträtt och stilleben. Jämte detta har han även utfört collage, monumentalmålningar och bokillustrationer. I Sverige är Endel Köks representerad bland annat vid Örebro Läns Museum.

Har du ett föremål av Endel Köks hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.