Sockerskål och gräddkanna hexagonala , gräddkanna med halvrund hänkel och fasetterad snås. Bricka rektangulärt åttkantig. Alla delar stämpelsignerade Wiwen Nilsson Lund 1950-talets andra hälft. Sterlingsilver. Gräddkannans höjd 6 cm, brickans längd 18,5 cm. Brickan har mindre slagskada/ Tray has minor dent. (D).

Eventuella fel eller brister finns redovisade i beskrivningen ovan.

Ändringar

Brickan har mindre slagskada/ Tray has minor dent.

Bud:
1 042 EUR
Värdering: 1 042 EUR
Inropsuppdrag stänger:
Sålt
10 jun 2017 kl. 12:00 CEST

Ändringar

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Ort
Lund, Sverige
Crafoord Auktioner
Placering
Auktionssalen
Föremålsnr
631624
Katalognr
131

Om auktionshuset

Namn
Crafoord Auktioner i Lund AB
Momsnr
SE556489536401
Org.nr
556489-5364
Telefon
046-2111870
Adress

Clemenstorget 7
222 21 Lund
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Crafoord Auktioner kvalitetsauktion våren 2017

Välkomna till vårens mycket omfångsrika kvalitetsauktion hos Crafoord Auktioner. Vi är glada över att presentera en unik samling mattor och vävnader från Märta Måås-Fjetterström med bl.a. "Park blågrön", två stycken snarlika "Violetta", "Vit Botten", "Fjädern grön", "Malmstens gångmatta" och "Blå heden". Auktionen innehåller en stor avdelning smycken med såväl Wiwen Nilsson, Vivianna Bülow-Hübe, Georg Jensen som klassiska juveler. Av Wiwen Nilsson finns även flera praktfulla stora silverobjekt såsom ljusstakar, kannor, skålar, fat och vaser.

Bland modern design märks Hans Wegner, Mogens Koch, Carl Malmsten. Bruno Mathsson och Greta Grossmans golvlampa "Grasshopper" från 50-talet. Vi har återigen en mycket stor mängd franskt Art Nouveau-glas från Gallé och Daum, inklusive en samling mycket ovanliga miniatyrvaser och miniatyrskålar från Daum.

Inom konstavdelningen vill vi gärna framhålla Gerhard Wihlborg, Hans Hedberg, Gerhard Nordström, Gösta Adrian-Nilsson, Aly Ben Salem, Albin Amelin, Lotte Laserstein samt klassiskt måleri av Carlo Maratta, Sebastian Vrancx (hans krets) liksom högklassiga skulpturer av Charles Gabriel Sauvage Lemire, ett stort kejsarporträtt i marmor och Emilio Fiaschis fina kvinnoporträtt.

Denna auktion är en slagauktion.

Antal besök: 274

Ett enkelt sätt att skapa konto och logga in.

eller fyll i dina uppgifter här
Har du redan ett konto? Härligt!