Sockerskål och gräddkanna hexagonala , gräddkanna med halvrund hänkel och fasetterad snås. Bricka rektangulärt åttkantig. Alla delar stämpelsignerade Wiwen Nilsson Lund 1950-talets andra hälft. Sterlingsilver. Gräddkannans höjd 6 cm, brickans längd 18,5 cm. Brickan har mindre slagskada/ Tray has minor dent. (D).

Eventuella fel eller brister finns redovisade i beskrivningen ovan.

Ändringar

Brickan har mindre slagskada/ Tray has minor dent.

Bud:
1 025 EUR
Värdering: 1 025 EUR
Inropsuppdrag stänger:
Sålt
10 jun 2017 kl. 12:00 CEST

Ändringar

Leverans: Från 30 EUR

Om slutpriset överstiger 5 000 SEK tillkommer en obligatorisk försäkring om 2,00 % av totala beloppet (gäller ej vid utlämning på plats).

Utlämning på plats
0 EUR

Paketleverans:

Sverige
30 EUR
Danmark, Finland, Norge, Storbritannien, Tyskland
41 EUR
Belgien, Frankrike, Italien, Luxemburg, Nederländerna, Spanien, Åland
47 EUR
Polen, Schweiz, Tjeckien, Österrike
59 EUR
Bulgarien, Estland, Grekland, Irland, Island, Kroatien, Lettland, Litauen, Monaco, Portugal, Rumänien, Slovakien, Slovenien, Ungern
66 EUR
Cypern, Kanada, Malta, Turkiet, USA
98 EUR
123 EUR
Brasilien, Egypten, Förenade Arabemiraten, Israel, Ryssland, Ukraina, Vitryssland
149 EUR

Läs mer om leverans.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Ort
Lund, Sverige
Crafoord Auktioner
Placering
Auktionssalen
Föremålsnr
631624
Katalognr
131

Crafoord Auktioner kvalitetsauktion våren 2017

Välkomna till vårens mycket omfångsrika kvalitetsauktion hos Crafoord Auktioner. Vi är glada över att presentera en unik samling mattor och vävnader från Märta Måås-Fjetterström med bl.a. "Park blågrön", två stycken snarlika "Violetta", "Vit Botten", "Fjädern grön", "Malmstens gångmatta" och "Blå heden". Auktionen innehåller en stor avdelning smycken med såväl Wiwen Nilsson, Vivianna Bülow-Hübe, Georg Jensen som klassiska juveler. Av Wiwen Nilsson finns även flera praktfulla stora silverobjekt såsom ljusstakar, kannor, skålar, fat och vaser.

Bland modern design märks Hans Wegner, Mogens Koch, Carl Malmsten. Bruno Mathsson och Greta Grossmans golvlampa "Grasshopper" från 50-talet. Vi har återigen en mycket stor mängd franskt Art Nouveau-glas från Gallé och Daum, inklusive en samling mycket ovanliga miniatyrvaser och miniatyrskålar från Daum.

Inom konstavdelningen vill vi gärna framhålla Gerhard Wihlborg, Hans Hedberg, Gerhard Nordström, Gösta Adrian-Nilsson, Aly Ben Salem, Albin Amelin, Lotte Laserstein samt klassiskt måleri av Carlo Maratta, Sebastian Vrancx (hans krets) liksom högklassiga skulpturer av Charles Gabriel Sauvage Lemire, ett stort kejsarporträtt i marmor och Emilio Fiaschis fina kvinnoporträtt.

Denna auktion är en slagauktion.

Antal besök: 191

Ett enkelt sätt att skapa konto och logga in.

eller fyll i dina uppgifter här
Har du redan ett konto? Härligt!