83. JONAS FORSSLUND (1754-1809). Hans krets. Porträtt föreställande Generalskan Ulrika Elisabeth Mannerskantz, född Taube (1755–1816).

83. 3233550. JONAS FORSSLUND (1754-1809). Hans krets. Porträtt föreställande Generalskan Ulrika Elisabeth Mannerskantz, född Taube (1755–1816).

Påskrift på spännramen;
UE Taube gift med Generalen N Mannerskants
Pastell på papper fäst på duk, oval 62 x 55 cm.

PROVENIENS: Christopher O'Regan Collection

Christopher berättar:
Porträttet av Ulrika Elisabeth Taube, gift med kommendanten på Sveaborgs fästning, Nils Mannerskantz, är inte daterat, men kan ändå tidsbestämmas till det tidiga 1790-talet. Då var nämligen färgen ljusblått på högsta mode, och då hade även damfrisyrerna, som under 70- och 80-talen skjutit i höjden, sjunkit samman, och det finns en fantastisk beskrivning av det nya hårmodet i ett brev från överstekammarjunkaren Clas Julius Ekeblad till hustrun Brita i januari 1791, där han rapporterar från Stockholm att ”koaffyren har jag svårt att beskriva, men den är högst besynnerlig; hundratals små lockar som ganska yvigt stå ut ifrån huvudet”. Här möter vi fru Mannerskants som en högeligen modemedveten dam.

Pastell på papper fäst på duk.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Påskrift på spännramen;

Christopher berättar:

Lilla kvalitén januari 2024

Visning
19–24 januari på Nybrogatan 32, Stockholm
Öppettider
Vardagar kl 10–18. Lör 11-16
Slagauktion
25 januari, start kl 11, på Nybrogatan 32, Stockholm

Lilla Kvalitén januari inleds med Christopher O'Regan Collection

Historikern och författaren Christopher O'Regan har genom decennierna outtröttligt levandegjort Stockholms historia genom sina populära stadsvandringar i sitt älskade Gamla stan. Genom sin passion och elegans har historien fått liv i både böcker, stadsvandringar och poddar. Förutom sin publika verksamhet har O'Regan ett stort privat intresse av föremål från 1700-talet, gärna med anknytning till Stockholm och de snickarmästare och konstnärer som var verksamma i staden under framförallt Gustav III:s dagar och hans son Gustav IV Adolf.

Sitt första köp på Stockholms Auktionsverk gjorde han 1991, som 19-åring, då företaget hade sin verksamhet i Gallerian. Varje vecka strömmade stockholmarna till de populära Stadsauktionerna, på samma sätt som generationer gjort i sekler under företagets historia. Vad passar då bättre än att inleda Stockholms Auktionsverk jubileumsår 2024 med att presentera Christopher O'Regan Collection? Här bjuder O'Regan in till sin historiska värld, matrialiserad genom antika möbler och konsthantverk, som han samlat genom årens lopp. Många av dessa ting berättar en historia om sina tillverkare, brukare och ägare, någon som alla kommer att få ta del av genom Christophers egna betraktelser i katalogen.

Bland föremålen finns även hans första köp, flintlåsgeväret av modell m/1775, som blev något av startpunkten för samlandet. Nu är det alltså dags för ett delbokslut där ett urval av saker ska få vandra vidare till nya ägare som förhoppningsvis kommer att finna samma nöje som Christopher O'Regan gjort av deras kvalitéer. Det finns något vackert i att samla och sedan låta föremålen pröva sina vingar och få ett nytt sammanhang i ett månghundraårigt kretslopp där Stockholms Auktionsverk som världens äldsta auktionsföretag utgjort ett nav i 350 år.

Antal besök: 1 087