68. JOHAN GUSTAF WÄSTRÖM (FÖDD 1750-60-TALET-DÖD EFTER 1807). Ett par porträtt målade 1780 föreställande lagman Frans Cervin (1705-89) och hans maka Eva Elisabeth, född Wandalin (1704-81).

68. 3233535. JOHAN GUSTAF WÄSTRÖM (FÖDD 1750-60-TALET-DÖD EFTER 1807). Ett par porträtt målade 1780 föreställande lagman Frans Cervin (1705-89) och hans maka Eva Elisabeth, född Wandalin (1704-81).

Bröstbild föreställande borgmästare och lagman Frans Cervin i mörkgrön rock och mantel.
Påskrift på baksidan: "Frans Cervin, Lagman, född 1705 d 20de Jan: målat i Novem:1780 af J Waström"
olja på duk, 64 x 52 cm

Bröstbild föreställande Eva Elisabeth Wandalin, gift med borgmästare Frans Cervin, i svart klänning med grönbeige mössa. Påskrift på baksidan: Fru Eva Elisabeth Cervin, född Wandalin 1704 d: 10de Augusti målat i Novem: 1780 af J W".

PROVENIENS: Fru Alice Cervin, Stockholm
Christopher O'Regan Collection

LITTERATUR: Svenskt konstnärslexikon, del V, 1967, herrporträttet omnämnt på sidan 538

ARKIV: Statens porträttarkiv
SPA 1925:1427 Frans Cervin
SPA 1925:1426 Eva Elisabeth Wandalin

Christopher berättar:
De här bägge porträtten har en särskild plats i mitt hjärta. De hängde under flera år i min lilla dotters rum, och av texterna på ramarna lärde hon sig delvis att tyda bokstäver och att läsa. Samtidigt kan jag inte undgå att känna ett sting av samvetskval över att ha låtit henne möta morgnarna med dessa muntergökar stirrande mot henne. Men porträtten är även intressanta i fler avseenden än så; signerade och daterade som de är, och helt uppenbart har de beställts i samband med att borgmästaren i Karlshamn Frans Cervin vid avskedstagandet, av Gustaf III tilldelades lagmans namn, heder och värdighet. Det finns även en underbar skildring av Frans och Elisabeths guldbröllop som firades i Karlshamn den 7 juni 1776, och som låter alla vår tids dylika firanden komma på skam:
”I förrgår firades härstädes en i flera avseenden märkvärdig jubelhögtid, borgmästaren här i staden herr Frans Cervin och dess fru Eva Elisabeth Wandalin, begingo åminnelsen av deras för 50 år sedan, på denna dagen ingånga äktenskap, och det i närvaro av 7 barn, 24 barnbarn, 2 mågar och 3 svärdöttrar jämte flera anhöriga och vänner, samt alla denna stadens ämbetsmän, till ett antal över hundrade personer. Ingen syn kunde vara mer fägnesam och intagande, än att se barnbarnen, de yngsta först, och sedan de äldre, inträda i bröllopssalen, därefter sönerna och döttrarna, så guldbröllopsparet, och sist efter dem deras mågar och svärdöttrar. Så snart nu alla dessa intagit sina ställen, börjades psalmen nr 86, Min själ skall lova Herren, att sjungas, under en stark musik och en långvarig kanonad från härvarande skeppsvarv och de flera här i hamnen liggande större handelsfartyg. Efter spisad aftonmåltid började detta vördnadsvärda åldersparet dansa med en lätthet, färdighet och behaglig munterhet, som var alldeles ovanlig att åskåda hos sådana ålderstigna, som likväl äro över 71 år gamla.”.

Originaldukar, smärre färgbortfall, krackelyrer.
Vid frågor vänligen kontakta
ulrica.tillander@auktionsverket.se.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

olja på duk, 64 x 52 cm

ARKIV: Statens porträttarkiv
SPA 1925:1427 Frans Cervin

Christopher berättar:

Vid frågor vänligen kontakta

Lilla kvalitén januari 2024

Visning
19–24 januari på Nybrogatan 32, Stockholm
Öppettider
Vardagar kl 10–18. Lör 11-16
Slagauktion
25 januari, start kl 11, på Nybrogatan 32, Stockholm

Lilla Kvalitén januari inleds med Christopher O'Regan Collection

Historikern och författaren Christopher O'Regan har genom decennierna outtröttligt levandegjort Stockholms historia genom sina populära stadsvandringar i sitt älskade Gamla stan. Genom sin passion och elegans har historien fått liv i både böcker, stadsvandringar och poddar. Förutom sin publika verksamhet har O'Regan ett stort privat intresse av föremål från 1700-talet, gärna med anknytning till Stockholm och de snickarmästare och konstnärer som var verksamma i staden under framförallt Gustav III:s dagar och hans son Gustav IV Adolf.

Sitt första köp på Stockholms Auktionsverk gjorde han 1991, som 19-åring, då företaget hade sin verksamhet i Gallerian. Varje vecka strömmade stockholmarna till de populära Stadsauktionerna, på samma sätt som generationer gjort i sekler under företagets historia. Vad passar då bättre än att inleda Stockholms Auktionsverk jubileumsår 2024 med att presentera Christopher O'Regan Collection? Här bjuder O'Regan in till sin historiska värld, matrialiserad genom antika möbler och konsthantverk, som han samlat genom årens lopp. Många av dessa ting berättar en historia om sina tillverkare, brukare och ägare, någon som alla kommer att få ta del av genom Christophers egna betraktelser i katalogen.

Bland föremålen finns även hans första köp, flintlåsgeväret av modell m/1775, som blev något av startpunkten för samlandet. Nu är det alltså dags för ett delbokslut där ett urval av saker ska få vandra vidare till nya ägare som förhoppningsvis kommer att finna samma nöje som Christopher O'Regan gjort av deras kvalitéer. Det finns något vackert i att samla och sedan låta föremålen pröva sina vingar och få ett nytt sammanhang i ett månghundraårigt kretslopp där Stockholms Auktionsverk som världens äldsta auktionsföretag utgjort ett nav i 350 år.

Antal besök: 1 076