677. JOSEF WILHELM WALLANDER (1821-1888). "Gustav III och hans bröder", kopia efter Alexander Roslin.
677. 3104955. JOSEF WILHELM WALLANDER (1821-1888). "Gustav III och hans bröder", kopia efter Alexander Roslin.
Olja på duk, 162 x 191 cm. Signerad JW Wallander och daterad 1846 a tergo.
Med påskrift a tergo: "Copierad av JW Wallander 1846 efter Roslin"
Kopia efter Alexander Roslins målning "Gustav III och hans bröder" (1771) som finns på Nationalmuseum (NM 1010).
Gustav III (som kronprins) och hans bröder hertigarna Karl (till höger) och Fredrik Adolf (i bakgrunden) i överläggning om en fälttågsplan.
Skarvad duk (ursprungligt). Ytsmuts, krackelyr. För vidare information och transportalternativ, kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.com.