150. URNA med LOCK, Italien 1800-talets början, skulpterad grekisk porfyr, så kallad Lapis Spartanus/Lapis Lacedaemonius.

150. 3150771. URNA med LOCK, Italien 1800-talets början, skulpterad grekisk porfyr, så kallad Lapis Spartanus/Lapis Lacedaemonius.

Fyrkantig bas, klockformad fot med vulst, urna med oviod form, uppsvängt lock med knopp, höjd 45 cm

PROVENIENS: The Simon Neal Collection

Den lockförsedda urna är skulpterad i den sällsynta marmorn Lapis Spartanus. Med gula och vita snöflingsliknande kristaller av fältspat, tillhör den familjen av grön porfyrmarmor som härstammar från det antika Grekland, vanligen kallad Serpentine (Porfidi volgarmente detti Serpentini eller Marmor Lacedaemon). Stenarten förekommer mest runt berget Taygetus, nära den antika grekiska staden Sparta, i regionen Laconia, marmorn är så sällsynt att den alltid bara ses i små bitar. Av denna anledning skrev den italienske advokaten och framstående samlaren av antika dekorativa stenar, Avvocato Faustino Corsi (1771-1846) att: "Inte riktigt i Rom finns det varken en kolonn eller ett bad eller en urna av serpentin att se" . Därför användes den under antiken mest för golvbeläggning, till exempel vid Nymphaeum som kallas Egerias grotta. Den romerske skalden Papinius Statius konstaterade att klipporna i Sparta var gröna, och Plinius liknade den vid smaragd (smeraldo) och beskrev den som "vacker och levande än någon annan". Pausanius trodde att dess bitar bars av floder, vilket kan förklara varför bitar av serpentin ofta hittas spridda och Lampridius berättade att Elagabalus lade lakodemonsk porfyritisk marmor för de offentliga torgen på Palatinen i Rom. Även om ibland känd som grön porfyr, förklarar Corsi att den "särskiljer sig från porfyr genom den singulära formen på markeringarna, annars är kristaller, som är ganska långa och kantiga, arrangerade i form av en stjärna, och vanligare i form av korset av den helige Andreas".

Det har förekommit olika diskussioner och förslag angående den exakta naturen hos denna ovanliga sten. Allmän enighet är att det verkar vara en porfyritisk sten med "blommiga" fenokristaller i vitt och olivgult. Men Corsis illustrerade text för Lapis Spartanus indikerar större, mer rektangulärt formade fenokristaller - av en elfenbensvit färg. Intressant är att Naturhistoriska museet i Siena illustrerar ett avsnitt av "Krokaetis Lithos, Lapis Lacedaemonius, Green Porphyry of Greece or Serpentine - Inv. No. 7031" i sitt arkiv som visar liknande färgvariationer och 'florescens'. Lapis Lacedaemonius är känd även som "krokeansk sten" - från sin primära källa den lilla staden Krokees söder om Sparta. Svårt att arbeta, men det användes för att göra vaser på den minoiska tiden. Senare användes små sektioner i mosaik och trottoaren vid Peterskyrkan i Rom. "Ancient Decorative Stones" från Federico Pescetto och Pio De Santis samlingarna trycktes ursprungligen 1986 av Italiens geologiska undersökning och publicerades sedan online 2013 på ISPRA virtuella museet. I onlineversionen illustrerar kapitel 4.2.2 utgrävda exempel på diabasiska porfyriter, mer känd som "Lapis Lacedaemonius", "Lapis Taygetus", "Lapis Croceus" (en alternativ stavning av Krokees) och "Lapis Spartanus". Sidorna visar tydligt nära likheter i stil och komposition med detta parti med Fig. 88 som visar liknande färgegenskaper. Corsi beskriver den särskilda sten som bryts från detta område som;"797. (198.1) Serpentino, ljusgrön, med blekare kristaller som tenderar att blekna gul " och även "806. (200.10) med en gräsgrön mark, med kristaller av grönt som skuggar till blekt gult". Frustrerande nog - hans egen polerade del av denna sten, som hålls i Oxford University Museum of Natural History, visar några av de "blommiga" egenskaperna hos denna vas- men saknar färgvariationerna som ses i denna svarvade vas och lock.

Ställvisa smärre lagningar, hårsprickor.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Klassiska & Asiatiska dec 2023

AUKTIONSORDNING

TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491

ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623

ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848

Antal besök: 929