Rund form, locket med vridna åsar, lockknopp av silver stämplad Pehr Gustaf Sahlström, Västerås 1818, botten av bleckplåt, höjd 16, diameter 16 cm
Med tanke på lockknoppens utformning kan asken använts som förvaring för schackpjäser. Det är känt att Carl Ludwig Mangeot tillverkade schackpjäser i försilvrad och brännförgylld brons till ett schackbräde i porfyr.
Ställvisa kantnagg.
Ställvisa kantnagg.
AUKTIONSORDNING
TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491
ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623
ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848