Monteringar av brännförgylld brons och mässing, behängd med olikslipade prismor, fyrkantig bas, foten med lagerkrans, urnformat korpus, S-formade ljusarmar med droppbrickor i form av solrosor, bladhölstrade ljuspipor, uppsvängda bågar behängda med kedjor av olikslipade prismor, bladhölstrad pelare krönt med plym och trekantig obelisk med avslutande plym, höjd 76 cm
PROVENIENS: Inköpta av Olof Olsson, Berga gård, Österåkers socken, enligt uppgift efter friherre Mattias Palbitski (1782-1851) på auktion vid Julita herrgård, Julita socken, Södermanlands län.
LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 49f, jämför bordslystrar; sidan 58, detaljer av ljuspipor och monteringar
Elsebeth Welander-Berggren, red.: Porfyr - den Kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 57 & 122, nr 38, jämför gustavianska ljusstakar i Rännåsporfyr
OTRYCKTA KÄLLOR: Svea Hovrätt, Adliga bouppteckningar, SE/RA/420422/01/E IX b/282 (1851), bildid: C0100890_00042, avseende Mattias Palbitskis bouppteckning; "I Friherrinnans Förmak. 2 Ljusstakar af porfyr"
I samband med friherre Mattias Palbitskis död 1851 slöts den friherrliga ätten på svärdssidan. Genom sin farmor lady Anna Sutherland-Duffus (1714-1795), dotter av ryske vice amiralen Kenneth Sutherland, fanns en naturlig koppling till Ryssland. I bouppteckningen efter Mattias Palbitski tas "2 Ljusstakar af porfyr" upp "I Friherrinnans Förmak" på Julita.
Bordslystrarna har använts vid ett flertal bröllop inom familjen i Österåkers socken, 1884, 1909, 1922 och 1948. Vid ett arvsskifte i slutet av 1950-talet delades lystrarna upp mellan arvingarna och nu har paret återförenats.
Smärre nagg, ena fotplattan med infyllda hörn, ena urnan lagad, ett spjut med kompletterad spets.
AUKTIONSORDNING
TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491
ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623
ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848