122. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring 1800, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, montering i brännförgylld mässing.

122. 3150765. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring 1800, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, montering i brännförgylld mässing.

Rund klockformad fot, kälad och räfflad kant, pelare med nog, urnformad ljuspipa med ekbladshölster, fast manschett med räfflad kant, höjd 16,5 cm.

Smärre nagg.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Smärre nagg.

Klassiska & Asiatiska dec 2023

AUKTIONSORDNING

TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491

ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623

ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848

Antal besök: 1 135