665. ANDY WARHOL. "Tomato-Beef Noodle O's", (from: "Campbell's Soup II").

665. 3097989. ANDY WARHOL. "Tomato-Beef Noodle O's", (from: "Campbell's Soup II").

Färgserigrafi, 1969, signerad med kulspetspenna och stämpelnumrerad 190/250 a tergo.
Tryckt av Salvatore Silkscreen Co., Inc., New York. Utgiven av Factory Additions, New York.
Bild: 81 x 47,7 cm.
Blad: 89 x 58,5 cm.

PROVENIENS:
Galerie Aronowitsch, Stockholm.

LITTERATUR:
Feldman II.61.

Pale discolouring alongside edges of sheet (from frame, c. 5mm into sheet). A few, soft handling creases. A soft crease to lower left corner. Colours faded. Otherwise in good condition.
Framed.

For further information, please contact lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.

Andy Warhol (1928–1987)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Bild: 81 x 47,7 cm.
Blad: 89 x 58,5 cm.

PROVENIENS:

LITTERATUR:
Feldman II.61.

Framed.

Andy Warhol (1928–1987)

Moderna & Nutida

AUKTIONSORDNING

MÅNDAG 13 NOVEMBER KL 11.00
Glas 1 - 24
Keramik 25 - 95
Mattor 96 - 122
Möbler, design, belysning 123 - 320
Klockor 321 - 368

TISDAG 14 NOVEMBER KL 11.00
Silver 369 - 405
Smycken 406 - 472

TISDAG 14 NOVEMBER KL 13.00
Svensk Konst 473 - 619
Internationell Konst 620 - 690
Galleri Nordqvist samling A Private Collection – prints and graphics 691 - 785

Antal besök: 1 604