Böcker, Kartor & Handskrifter våren 2023 - Alla föremål på Stockholms Auktionsverk Fine Art

Böcker, Kartor & Handskrifter våren 2023

fredag 16 juni 2023 kl. 06:00 EDT

VISNING
8-13 juni på Nybrogatan 32, Stockholm

ÖPPETTIDER
Vardagar kl 10–18, Lör–Sön kl 11–17

Komplett textkatalog i PDF-format >
Olle Wallins botaniska samling >

Det finns en doft över gamla bibliotek som nästan inte låter sig liknas vid något. Som en historisk parfym som kan byta skepnad dag som natt, vinter som vår. Bakom gamla kraftiga trädörrar kan den ligga till sig som en fin flaska vin och när dörren likt buteljens kork öppnar upp för ångorna att strömma ut blir den till air av berömda vingslag, kuriösa skeenden, skrabrösa historier och lämningar efter svunna tiders vetenskapsmän, historiker, poeter, författare, en och annan kock, kartografer och en hel del andra vars ord och bilder en gång satts i tryck och därmed om inte förevigats så åtminstone gjorts odödliga för några århundraden. Allt det där går nu att uppleva hos Stockholms Auktionsverk som nu gläntar på dörrarna till den efterlängtade auktionen Böcker, kartor och handskrifter.
Här presenteras ett imponerande utbud av texter, skrifter, volymer av alla de slag, kartor och lite annat smått och gott inom fältet. Till det sistnämnda hör en miniatyrglob i fiskskinnsfodral från 1700-tal. Den är en märklig tingest och liknar inte alls Skånska Gruvornas affisch för Allmänna Konst- och Industriutställningen 1897. I den ges prov på det förra sekelskiftets både grafiska uttryck och dess reklamkonst. Tillsammans med Samuel Bournes fotografier från Indien hör de till auktionens utmarker men kan likafullt bli föremål för det största intresse. Der Türkische Schau-Platz från 1680-talet med inte färre än 137 träsnitt, är en verklig raritet. Detsamma kan sägas om volymen med Otto von Guerickes berömda hemisfäriska experiment, publicerad I Amsterdam år 1672. Den alldeles överdådiga Flora Danica om 17 volymer är ytterligare ett av auktionens toppnummer, fylld av så mycket botanik som man bara någonsin orkar.
Men detta är blott enstaka smakprov ur en auktion som rymmer en stor mängd fantastiska trycksaker tillkomna under århundraden av Gutenbergska drömmar, framåtblickande vetenskapsideal och inte minst, en hel del fantasi!

Välkomna till Stockholms Auktionsverk och Böcker, kartor och handskrifter!

Avgifter och auktionsvillkor

Köparprovision
25 % (Ink. moms.)

Observera att ångerrätt inte gäller på slagauktioner. Läs mer.

FiltreraFiltrera och sortera