579. BRUNO LILJEFORS. "Ali", olja på duk, 29,5 x 23 cm.

579. 2511522. BRUNO LILJEFORS. "Ali", olja på duk, 29,5 x 23 cm.

BRUNO LILJEFORS
1860-1939
"Ali"
Signerad B. Liljefors och daterad -82. Olja på duk, 29,5 x 23 cm.

A tergo skrivet på spännramen: "Denna tavla föreställer apotekare Arbans hund Ali. Den målades då B. Liljefors var på besök hos A:s i Köping".

PROVENIENS
Genom arv till nuvarande ägare.

För ytterligare information, vänligen kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.se

Spridda retuscher synliga under UV-ljus. Retuscher längs ramkant synliga under UV-ljus. Nyligen genomgången av konservator.

Bruno Liljefors (1860–1939)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

BRUNO LILJEFORS
1860-1939
"Ali"

PROVENIENS

Bruno Liljefors (1860–1939)

Klassiska & Asiatiska dec 2022

AUKTIONSORDNING
Tisdag 6 december
Start kl 13.00: Möbler 1-139, kuriosakabinettet 140-200, mattor 201-245, silver 246-307 och smycken 308-397.
Onsdag 7 december
Start kl 10.00: Asiatisk konst & konsthantverk 398-524.
Start kl 13.00: Svensk & Internationell konst samt Old Masters 525-717.
Torsdag 8 december
Start kl 13.00: Böcker, kartor och handskrifter

Antal besök: 1 223