579. 2511522. BRUNO LILJEFORS. "Ali", olja på duk, 29,5 x 23 cm.
BRUNO LILJEFORS
1860-1939
"Ali"
Signerad B. Liljefors och daterad -82. Olja på duk, 29,5 x 23 cm.
A tergo skrivet på spännramen: "Denna tavla föreställer apotekare Arbans hund Ali. Den målades då B. Liljefors var på besök hos A:s i Köping".
PROVENIENS
Genom arv till nuvarande ägare.
För ytterligare information, vänligen kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.se
Spridda retuscher synliga under UV-ljus. Retuscher längs ramkant synliga under UV-ljus. Nyligen genomgången av konservator.
Bruno Liljefors (1860–1939)