Bruno Liljefors

1860–1939

Bruno Liljefors var en svensk konstnär född i Uppsala 1860.

Bruno Liljefors är en av Sveriges mest kända konstnärer genom tiderna. Han var samtida med Anders Zorn och Carl Larsson och de tre var goda vänner. Tillsammans brukar de kallas för ABC-målarna med anledning av deras förnamn samt att de har en särplats inom den svenska konsthistorien och på auktionsmarknaden.

Bruno Liljefors.

Foto: Ur "Svenska konstnärer i bild"

Han studerade en tid vid Konstakademiens principskola men trivdes inte och valde istället att flytta till Düsseldorf för att studera djurmåleri.

Det är också djurmåleriet som Bruno Liljefors främst har blivit känd för. Hans spännande och verklighetstrogna bilder där man får se dramatiska scener ur djurets perspektiv har blivit enormt omtyckta. En räv i vinterlandskap av Liljefors är inte bara ett begrepp inom auktionsvärlden, det är en klassiker.

Förutom måleriet så ägnade sig Liljefors även åt skulptur. Inom skulpturen så utforskade han inte bara djurvärlden utan också människor. Till exempel skulpturen "Lek" vid Stockholms stadion. Han var själv en duktig gymnast och uppträdde tillsammans med sina bröder.

Bruno Liljefors gick bort i Stockholm 1939. Kvar i hans ateljé fanns en stor mängd halvfärdiga och osignerade konstverk. Dessa försågs med en sterbhusstämpel från Upsala Enskilda Bank för att intyga att målningarna var av Bruno Liljefors hand. Dessa dyker då och då upp på auktionsmarknaden och är eftertraktade samlarobjekt.

"Vinterlandskap med Räv och Orre". Klassiska motiv för Liljefors. Oljemålningen klubbades på Gästriklands auktionskammare för 135 000 kr.

Bruno Andreas Liljefors föddes år 1850 i Uppsala och var en svensk målare, grafiker och skulptör. Han är den svenske mästaren som många förknippar med natur- och djurmotiv.
Sin konstnärliga bana startade han med studier vid Konstakademin 1879, och fortsatte 1882 till Düssldorf där studierna kretsade kring djurmåleri. Liljefors reste därefter vidare till Venedig, Rom, Neapel och Paris med omnejd.

Åter i Sverige började han teckna och måla djur, särskilt katter och småfåglar, från början i intimt samspel med naturen. Han hade påverkas av friluftsmåleri och tidens mode med Japanska träsnitt som rådde i slutet av 1800-talet.

Liljefors övergick senare till att bredare skildra vilda djur och natur, kamp mellan rovfåglar och olika villebråd och i motsats till det samtida djurmåleri fokuserade han på djurens rörelser och vardag. Jakt och observation av levande, men i vissa fall också döda, djur gör att han får god kännedom om djur och natur.

År 1893 invigdes Biologiska Museet i Stockholm där Bruno Liljefors utförde fondmålningarna. Där smälter bakgrunden till de uppstoppade djuren ihop på ett trovärdigt sätt.
Hans målningar finns representerad främst på Nationalmuseum, Waldemarsudde och Thielska galleriet i Stockholm.

Målningarna från 1800-talets slut är fortfarande högt eftertraktade. Verk från hans senare period som nådde sin toppnoteringar på 1980-talet har idag sjunkit i värde. Dock är hans målningar är fortfarande eftersökta på auktioner och når ofta höga slutpriser.