299. SPEGELLAMPETTER, ett par, sannolikt stockholmsarbeten i Karl Johan, Johan Petter Holmbergs art, fanerade med mahogny.
299. 1771531. SPEGELLAMPETTER, ett par, sannolikt stockholmsarbeten i Karl Johan, Johan Petter Holmbergs art, fanerade med mahogny.
förgylld dekor i pastellage i form av kymation, ljusarmar i mässing, senare silverfolierade glas, ovala 55,5 x 40 cm.
Smärre fanérlagningar, fästen för ljusarmar möjligen ej ursprungliga, senare bakstycken. För vidare information var vänlig kontakta: bertil.carlsson@auktionsverket.se.
Välkommen till höstens första Lilla Kvalitén på Nybrogatan 32 som nu återigen är en slagauktion. Auktionen innehåller handplockade objekt inom konst, design och antikviteter. Bland annat hittar vi vackra möbler från Mats Theselius och Hans J Wegner, konst av Gösta Adrian Nilsson, GAN och Carl Kylberg samt ett par vackra franska ljusstakar i brännförgylld brons från 1800-talets första hälft och mycket mer.
Visning 7–12 september - Nybrogatan 32, Stockholm
Öppettider
Vardagar 11–18
Lördag - söndag 11–17