Biografi

Bengt Lindström – En explosion av uttryck

Bengt Lindström var en norrländsk bildkonstnär, främst känd för sitt expressiva impastomåleri. Lindström är ett hushållsnamn för många konstälskare, och hans konst kan ofta kännas igen genom sin starka färgpalett. Men håll uppsikt; han är även en av Sveriges mest kopierade konstnärer.

"Nostalgi"

Med rötter i Härjedalen och Härnösand, växte Bengt Lindström upp med närhet norrländska naturen och kulturen. Han var fascinerad av det samiska arvet, och hans gudfader Kroik “lappkungen” stod honom väldigt nära. Sägnen säger att Kroik drog Bengt igenom ett “trolldoms hål” i en skogsbacke, redan när Bengt var tre dagar gammal. Detta skulle bringa honom styrka och kraft. Oavsett orsak, fick Bengt Lindström stora framgångar under sitt konstnärsliv.

Han upptäckte tidigt sin kreativa ådra, han älskade att rita, skriva och idrotta. Han började studera teckning under bildkonstnären Thor Hellström och flyttade efter tonåren till Stockholm för att fortsätta vid Konstfack. Bengt fattade däremot snabbt tyckte för konstnären Isaac Grünewald, och anslöt sig istället till hans målarskola. Han studerade även under Otte Sköld.

Mytologiska influenser

I 20-årsåldern tog Lindström med sig sina penslar ut i världens många hörn. Han blev förälskad i den franska huvudstaden, vilket på sätt och vis blev hans bas under resten av sitt liv. Här gick han i lära bland annat under storheter som Ferdinand Léger och André Lhote.

"Gula Änkan och Djävulen"

Lindströms groteska motiv, färgval och radikala frihet är starkt influerad av den revolutionerande konstnärsgruppen COBRA, som var kollektivt verksamma under en kortvarig men effektfull period efter andra världskrigets avslut. Deras vision var att "frigöra konsten från den västerländska kulturens normer och stilinriktningar”. De vurmande för det barnsligt naiva, som en slags revolt mot det rationella, tillrättalagda och uttänkta. De använde ofta starka färger och gestaltade mytologiska karaktärer, något som är tydligt även i Lindströms stil efter 40-talet.

Den färgstarka paletten som signum

Många uppskattar Lindströms konst på grund av hans energiska och fria krafter, spontana penseldrag, expressiva mytologiska karaktärer, och den kraftfulla impaston, med tjocka lager färg på ett nästan skulpterat vis. Den färgstarka paletten blev hans främsta signum, något som många anser vara nära knutet till hans lappländska arv. Hans färg- och formval pryder många offentliga platser, framför allt norrut i landet, bland annat i Timrå, Östersund, Härnösand och Jokkmokk. Hans band till norra Sverige förblev starka livet ut, och han levde sin sista tid i Sundsvall, där han gick bort 2008. Han donerade en stor mängd av sina konstverk till Västernorrlands länsmuseum.

Lindström är känd för sina tjocka lager färg, sk. "impasto"

Förutom måleri ägnade han sig åt skulpturering, litografi, etsningar, keramik, glaskonst, textilkonst, guld- och silversmide, och experimenterade gärna med material som paper marché och polyester. Han han vid fler tillfället bemålat bilar, bland annat en Volvo 240, och även en Volvo som är del av det offentliga konstverket “Tors Hammare” utanför Östersund.

På andrahandsmarknaden är Bengt Lindström het och eftertraktad, och hans målningar kan uppgå i hundratusentals kronor. Det går även att hitta prisvärda alster, i synnerhet litografier. Hand i hand med de höga priserna kommer naturligtvis kopiorna. En äkthetskommité har därför instiftats i detta syfte för att samlare ska kunna köpa hans verk med trygghet.

Har du ett föremål av Bengt Lindström hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.