Biografi

Sture Lundgren var en svensk målare och grafiker.

Han studerade kortare perioder för bland annat Edvin Ollers, Gotthard Sandberg och Josef Öberg, samt vid Konstfack i Stockholm mellan 1939 och 1942. Utöver det bedrev han självstudier och gjorde studieresor i Europa.

Sture Lundgrens motivområde var stilleben och figurer, men framförallt skärgårds- och kustmotiv från Öland, Bohuslän och Sandhamn. Han målade i olja, tempera, pastell och akvarell. Han gjorde också träsnitt, linoleumsnitt, litografier och serigrafier och tecknade.

Sture Lundgren var även verksam som illustratör för tidningar och tidskrifter. Han finns
representerad på Moderna museet, Sjöhistoriska museet i Stockholm, Marinmuseum i Karlskrona och på Kalmar konstmuseum.

Har du ett föremål av Sture Lundgren hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.