Biografi

Den franske juveleraren och glaskonstnären René Lalique var en banbrytande konstnär. I slutet av 1800-talet designade han smycken för bland annat Cartier i tidsenlig Art Nouveau, och har dessutom bidragit med några av smyckeshistoriens mest kreativa skapelser. Dessa kan idag beskådas på museum världen över.

Under tidigt 1900-tal tog han sin kreativa förmåga till glaskonsten, och blev snabbt känd för sina parfymflaskor, kylarprydnader, djurfiguriner och vaser. Hans glas blev synonymt med Art Déco och kvalitet, och väckte habegär hos krösusar och fashionistor.

Än idag får vi njuta av hans mästerliga glas och deras lekfulla siluetter och detaljer, som då och då dyker upp på auktion.

Har du ett föremål av René Lalique hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.