Carl-Harry Stålhane

1920–1990

Carl-Harry Stålhane var en svensk keramiker och konstnär född i Mariestad 1920.

Vid Rörstrands Porslinsfabrik studerade Stålhane fajansmålning år 1939 och efter att ha klarat olika arbetsprover så anställdes han av Rörstrand för att måla fajanser. Där kom han i kontakt med den kände konstnären Isaac Grünewald som han fick assistera. Grünewald var på Rörstrand för att producera unikt handmålat konstgods. De bägge och de producerade en mängd unika målade vaser, skålar och fat under 1940-talet.

Under 1940-talets andra hälft vidareutbildar sig Stålhane och han spenderar en del tid utomlands. Väl tillbaka på Rörstrand börjar han ägna sig åt ett mer klassiskt stengods med kinesiska influenser. Han kommer sedan även att ta över som konstnärlig ledare efter Gunnar Nylund.

Hans föremål bär oftast signaturen CHS och då rör det sig om serieproducerat material. Unikt och ateljéproduktion signerades CH Stålhane i skrivstil. Ateljéföremålen hade även tillägget "ateljé" och dessa är inte lika eftertraktade som de sanna unikaten som även hade en datering. Ofta kom dessa föremål även med ett papperscertifikat som intygade att det rörde sig om ett unikt konstgods.

Carl-Harry Stålhanes föremål har blivit väldigt populära på senare år och då är det främst hans graciösa vaser i svarta, bruna och gröna glasyrer som eftersöks. Främst är det unikaten som får samlarna att slåss om hans föremål men även en del av serieproduktionen har ökat i värde.

Under tiden på Rörstrand så arbetade Carl-Harry Stålhane parallellt som lärare i glas och keramik vid Konstindustriskolan i Göteborg mellan åren 1963-71.

Efter 30 år på Rörstrand så lämnade Stålhane fabriken där han jobbat sedan han var 19 år gammal. Han startar då Designhuset i Linköping. Ett experimentiellt keramiskt centrum. Utöver keramisk produktion i kommersiellt syfte så erbjöd de även utbildningar och som mest var ett tiotal personer aktiva inom företaget. Produktionen bestod både av nyttogods, prydnadsgods och unika skulpturer och konstgods. Några andra konstnärer som var verksamma på Designhuset var bland annat Timo Sarvimäki och Henrik Allert.

Carl-Harry Stålhane gick bort i Lidköping 1990.