Biografi

Rosenkindade barn, ljusa sekelskiftesrum och prunkande trädgårdar – ingen konstnär har blivit lika mycket synonym med det svenska, idylliska familjelivet som Carl Larsson.

Carl Larsson 1882.

Carl Larsson föddes i Gamla stan i Stockholm 1853 i en väldigt fattig familj. Trots det lyckades han att komma in på Konstakademiens förberedande utbildning, den så kallade Principskolan. Hans konstnärliga talang hade visat sig tidigt under uppväxten, och en lärare på fattigskolan hade uppmanat honom att söka in.

När han var 16 år blev han uppflyttad till Antikskolan, den lägsta avdelningen på Konstakademien. Efter avslutad utbildning arbetade han som illustratör av böcker och tidningar. Under flera år försökte han också etablera sig som konstnär i Paris, men lyckades aldrig nå någon riktig framgång.

”Blomsterfönstret” från 1894.

Kärleken i Grez

I den lilla byn Grez-sur-Loing utanför Paris fanns under 1800-talets slut en skandinavisk konstnärskoloni. Dit kom Carl Larsson 1882, och det blev vändpunkten i hans konstnärskap. Han slutade att måla i olja och övergick istället till akvarell – ett val som visade sig bli väldigt lyckosamt för hans konstnärliga utveckling.

I Grez träffade han också sin blivande fru, konstnären Karin Bergöö, som skulle komma att betyda mycket för hans konst och motivkrets.

Familj och vardag som inspirationskälla

Karin Bergöö med dottern Suzanne av Carl Larsson, 1885.

Carl Larsson och Karin Bergöö gifte sig 1883, och fick tillsammans åtta barn. Livet på gården i Sundborn med Karin och barnen blev snabbt Carl Larssons favoritmotiv. Han skildrade vardagssituationer i det livliga familjelivet under dygnets alla timmar, där också han själv och gäster till familjen figurerar. Rosenkindade barn, julmiddagar och lite stökiga men vackert inredda rum – allt återgivet i rika färger och med mycket värme. Carl Larssons verk har för många blivit synonymt med familjelivet i förra sekelskiftets Sverige – och också med den svenska idyllen.

"Julaftonen" från 1904.

Trots att det gått över hundra år sedan Carl Larsson gick bort fortsätter han att inspirera och fascinera. Originalverk av Carl Larsson går för höga summor på auktion – men det går förstås också att hitta reproduktioner till överkomliga priser.

Har du ett föremål av Carl Larsson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.