973308. FICKUR, 2 st. silver, sk. "nyckeldragare" bl.a. James Ferris Poole, London, 18/1900-tal.
Fickur, urverk märkt "James Ferris Poole, London -no. 18274", diameter 53,5 mm, vikt 102 gram. Fickur, urtavla märkt "Breguet, boett märkt "Ancre - Balancier Coupe. Spiral Breguet 15 rubis", liten sekundvisare, 56 mm, vikt 103 gram, klockkedja, vitmetall, längd 26 cm. Fickur, savonett, diameter.
Slitage. James Ferris Poole med skadad urtavla och visare, glas saknas. Breguet med skadad urtavla, troligen senare visare. Uren fungerar ej.