GUSTAF BIRGER OHLSSON. Borgholms slottsruin, olja på pannå, signerad.

876081. GUSTAF BIRGER OHLSSON. Borgholms slottsruin, olja på pannå, signerad.

24,5 x 26 cm.

Bildkonstnär, grafiker, född 1894 i Gävle, död 1968. Han studerade vid Tekniska skolan, Caleb Althins målarskola och Konstakademien i Stockholm. Han har målat dekorativa arbeten med figurkompositioner, samt utfört illustrationer till böcker.
Representerad: Gävle museum och Stockholms stads museum.

Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

24,5 x 26 cm.

Åldersslitage.

Antal besök: 628