860762. FÅTÖLJER, ett par, "Kuba" Bertil Fridhagen, 1960-tal.
Ben samt ryggställning i massiv teak, sittkuddshållare i form av gummiband, lös rygg- samt sittkudde i svart galon.
Bredd 68 cm, djup 64 cm, höjd 66 cm.
Sittkuddshållare i gummi saknas på en fåtölj, klädsel med kraftigt slitage och stomme med ytslitage.