807251. ANDERS ZORN. Porträtt av fru Dagny Pineus, olja på duk, signerad Zorn 1913.
Proveniens Conrad M. Pineus.
Utställd: Conrad M. Pineus samling, konsthallen Göteborg 1925 samt Kvinnan i svensk konst 1700-tal till våra dagar, Svensk-Franska Konstgalleriet Stockholm 1929.
78 x 67 cm.
Proveniens Conrad M. Pineus.
78 x 67 cm.