67554. MARTIN OLSEN. fåtölj, för Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal.
Svängd sits, rygg, rundsvarvade ben, tidig produktion med basad armlän i alm.
Djuphäftad, mönstrad klädsel.
Formgiven 1952-53, tillverkad hos firman Vik & Blindheim, Sykkylven, Norge.
Bruksslitage, saknar knappar.