LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut. Höjd 86 cm.

540335. LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut. Höjd 86 cm.

Stomme i mässing behängd med prismor. 5 st svängda ljusarmar med skärmar i slipat glas. Ovandel med 5 st hållare med obelisker i kristall. Mittstång med diamantslipat klot.
Diameter 86 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, klot med imma invändigt. Underkula utbytt med wachtelslipad prisma.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 86 cm.

Antal besök: 998