540335. LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut. Höjd 86 cm.
Stomme i mässing behängd med prismor. 5 st svängda ljusarmar med skärmar i slipat glas. Ovandel med 5 st hållare med obelisker i kristall. Mittstång med diamantslipat klot.
Diameter 86 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, klot med imma invändigt. Underkula utbytt med wachtelslipad prisma.
Diameter 86 cm.