SKYLTAR, bl.a. EMALJSKYLTAR 2 st, VYKORT, STÄMPEL, TALLRIK, Televerket. 1900-tal.

540303. SKYLTAR, bl.a. EMALJSKYLTAR 2 st, VYKORT, STÄMPEL, TALLRIK, Televerket. 1900-tal.

Två emaljskyltar "Telefon" samt "Pil", 23 x 6 cm. 6 skyltar angående mynttelefoner. 11 vykort (7 med samma motiv), Televerket. Stämpel med Telverketslogga. Bilder med telefonens historia, 10 st. 21,5 x 25 cm. Tallrik "L.M. Ericssons teflon den s.k, Taxen från 1892", diameter 19,5 cm. Block med kopplingsschema för apparatkoppling. Broschyr från Telemuseum. Mapp med kuriosa. Plåtskylt "Sanatogen" medföljer (skador).

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 1 673