530049. BYRÅ, valnötsfanér och mässing, sengustaviansk / empire, 1800-tal.
Två stycken lådor, beslag i mässing med lagerkransar och rosetter, avsmalnande ben. Längd 89, bredd 48,5, höjd 82 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, mörkare fläck vid bakre kant.